O mně

  • Jméno: Jakub Šuda
  • Klub: SK 10 Praha
  • Hostování v oddíle: BC třeboň (startování v extraligze mužů)
  • Hostování v oddíle: Box Gym Dreger DE
  • Narozen: 26.3.1999
  • Počet zápasů: celkem 132, vyhraných 104, remízy 4, prohry 24
  • Dosavadní úspěchy: 2012 Vícemistr ČR 2012 přípravka, 5. místo na ME 2012 ruská Anapa / 2013 Mistr ČR 2013 přípravka, 3.místo na MČR juniorů 2013, 5. na ME 2013 irský Dublin / Mistr ČR 2014 Kadeti / Mistr ČR 2015 kadeti / Vícemistr ČR 2016 junioři/ Vícemistr ČR 2017 junioři/3.místo na MČR mužů 2018
  • Kategorie: Elite
  • Trenéři kteří se mnou pracovali: Kamil Grim (Broumov CZ), Jaroslav Rojkovič (Broumov CZ), Rafal Kaczor (Walbrzych PL) Milan Ondráško (Piňon) (Trutnov CZ)
  • Trenér současný: Filip Miňovský (Praha CZ)

Jakub se narodil 26.3. 1999,  narodil se v Náchodě v pohraničním městečku blízko polských hranic. V roce 2010, ve svých 11-ti letech, začal trénovat v nově založeném box klubu a v prosinci tohoto roku nastoupil ke svému prvnímu utkání v Hradci Králové na galavečeru boxu.

Od roku 2011 se začal pravidelně účastnit zápasů 2. ligy boxu, kde získával první zkušenosti v ringu. Tehdy ještě nezkušený boxer přijímal mnoho tvrdých ran a dobře věděl, že pokud nebude více trénovat, nebude nikdy tak dobrý a ještě lepší než jeho soupeři.

Jakub začal trénovat 4x týdně v box klubu, ale také ve svém volném čase. Tréninky doplňoval kondičním během, boxováním do nejrůznějších doma vyrobených předmětů. Začal si hledat svůj vzor v profesionálním boxu. Jeho vzor na celosvětové scéně si svým šoumenstvým a neporazitelností získal Floyd Mayweather, nicméně Jakub se našel stylem v tvrdém, šikovném knockautérovi Kazachstánci Gennady Golovkinovi. Jakub cítí, že se svým stylem může dosáhnout nejvyšších úspěchů. Co se týče českého potažmo slovenského profesionálního vzoru je to bez pochyb Martin Parlagi.

 

2011

V roce 2011, tedy ve svých 12-ti letech, začal Kuba sbírat také zkušenosti z 2. ligy boxu mládeže v Polsku. Tato země je plná talentů a vynikajících boxerů a řadí se na nejvyšší příčky ve světovém boxu. Vzhledem k lokalitě, kde Kuba vyrůstá, jsou zápasy v Polsku daleko dostupnější. Další výhodou je vyšší kvalita soupeřů, a tím Kuba získává více zkušeností.

Všechno to úsilí začalo plodit ovoce a již

sezóna 2011-2012 byla pro Jakuba velice úspěšná, když v konkurenci 19-ti klubů 2. ligy boxu České republiky se umístil na 1. místě.

 

2012

V březnu 2012 byl Kuba nominován na mistrovství ČR, kde potvrdil svoji připravenost a ve své váhové kategorii přípravky do 50kg (13-14 let) se umístil na 2. místě.

V květnu 2012 se zúčastnil mezinárodního turnaje v Bratislavě, kde porazil v kategorii do 50 kg boxery ze Slovenska a Maďarska a stal se vítězem.

 

 

Kuba začíná trénovat 5x týdně jak v broumovském box klubu, tak v polském Walbrzychu, kde mají několik mistrů Polska a tudíž mnoho výborných sparing partnerů pro trénink.

V září 2012 se Kuba účastní turnaje v Rakousku. Tento turnaj bude poslední prověrkou před mistrovstvím Evropy v Rusku, kam odlétá s českou reprezentací 1. - 7. října 2012.

 

 

Mistrovství Evropy v Rusku

Po vynikajících výsledcích na mezinárodních turnajích Jakub získává nominaci na mistrovství Evropy v ruské Anapě. Na tento turnaj odjíždí jako mladší účastník především nasbírat zkušenosti z velkého turnaje. Na tomto turnaji se nakonec umísťuje na 5. místě.

 

Od října 2012 začíná Kuba trénovat pravidelně 5x týdně v polském Kaczor box teamu jak na soukromých trénincích tak i skupinových a pokračuje v účastech na turnajích 2. ligy v ČR a PL.

 

2013

V roce 2013 je Kuba nominován na mistrovství ČR již jako favorit a tuto roli potvrzuje a získává titul mistra ČR pro rok 2013 kategorie přípravky (13-14let). Za další měsíc se připravuje mistrovství ČR juniorů (17-18 let) a Kuba s trenérem Rafalem Kaczorem (olympionikem z Pekingu) si začíná pohrávat s myšlenkou zúčastnit se tohoto mistrovství a získat další cenné zkušenosti. Nakonec se Kuba účastní tohoto turnaje a překvapivě získává v konkurenci 17-ti letých boxerů 3. místo.

Dále v tomto roce se účastní a vyhrává mezinárodní turnaje jako je mezinárodní turnaj Baltic cap v německém Straslundu , mezinárodní turnaj kadetů v Plzni a sbírá jedno vítězství za druhým i na 2. lize v ČR a PL.

Po těchto vítězstvích si Kuba řekl o nominaci na ME v irském Dublinu.

Kuba odlétá na tento šampionát s reálnou vidinou získat medaili z ME.

Bohužel v zápase mezi poslední 4 boxery prohrává s Arméncem v těsném zápase a končí na 5. místě. Arménec, přemožitel Jakuba, nakonec poráží v zápase o postup do finále i ve finále soupeře před limitem a stává se mistrem Evropy. 

Po tomto šampionátu Kuba trénuje v Polsku a začíná jezdit na tréninky i do Trutnova, kde se mu trutnovský trenér začíná intenzivně věnovat. Postupem času Jakub trénuje již jen v Trutnově s trenérem Milanem Ondráškem a polský tým navštěvuje za účelem kvalitních sparingů.

 

2014

V roce 2014 Jakub přechází do kategorie kadetů (15-16let) a jako ještě 14-ti letý je nominován na mistrovství ČR.

Po dlouhodobé přípravě v trutnovském oddílu a týdenním soustředění Kuba přijíždí 13.-16.2. 2014 na mistrovství ČR do Českých Budějovic, kde po 3 vítězstvích získává titul mistra ČR v kategorii kadetů pro rok 2014.

V září Jakub nastupuje do pražské střední průmyslové šloly na Třebešíně obor konstruktér. Záčíná trénovat u trenéra Filipa Miňovského. Začíná využívat dalších možnostech přípravy se sportovním psychologem Jiřím Šlédrem a kondičním trenérem Martinem Štěpánkem.

 

2015

V roce 2015 V roce 2015 Jakub po půlroční přípravě od července 2014 u trenéra Filipa Miňovského, po pár vítězstvích na oblastních kolech, Jakub odjíždí na mistrovství ČR, které se koná od 13.2.2015 do 15.2.2015. Získává titul mistra ČR v kategorii kadetů do 63kg. Je to již třetí titul v řadě 2013, 2014 a 2015.

 

 

2016

V roce 2016 Jakub se tvrdě připravuje na MČR, které se koná v dubnu a na kterém ve finálovém zápase těsně na body prohrává a získává titul vícemistra ČR pro rok 2016.

9.-12.6. se Jakub účastní mezinárodního turnaje SLOVAKIA BOXINNG CUP TRIEBEL. Tohoto turnaje se účastnilo 150 boxerů ze 17 států, Jakub tento turnaj vyhrál, všechny své zápasy na tomto turnaji ukončil před limitem ve druhém kole KO.

24-25.9. Jakub odjíždí do polské Wroclawi na další mezinárodní turnaj. Tento turnaj opět vyhrává a finálový zápas opět ukončuje před limitem v prvním kole KO.

 

 

2017

V tomto roce je Jakub posledním rokem junior, nicméně tým Jakuba žádá českou boxerskou asociaci o vyjímku boxovat už v kategorii mužů. Tým, který se stará o Jakubovu kariéru se rozhodl k tomuto kroku ze dvou důvodů, první důvod je nemožnst sehnat pro Jakuba v jeho věkové a váhové kategorii soupeře, druhý důvod je nabídka extraligového týmu mužů z Třeboně boxovat v jejich řadách jako jednička v kategorii do 60kg. Vyjímku získává a jeho křest mezi muži nastane v Extraligovém zápase 26.3.2017 proti Děčínu.

12.2. ještě v rámci přípravy Jakub dostává nabídku veřejného sparingu se špičkovým boxerem Štěpánem Horváthem úřadujícím mistrem evropy prestižní organizace WBO na pražském galavečeru v klubu Retro.

Velmi úspěšně vstoupil broumovský boxer Jakub Šuda do letošní nejvyšší boxerské soutěže v České republice. Absolvoval čtyři zápasy a tři z nich vyhrál. Prohrál pouze ve své premiéře se zkušeným Erikem Hulijevem, který má na svém kontě 300 zápasů a je 10 násobný mistr ČR. Oddíl Hydrokov Třeboň, za který startuje a který s ním počítá i do příští sezóny, obsadil v extralize čtvrté místo.

V sobotu 29. dubna odboxoval Jakub Šuda v dresu SKB Hydrokov Třeboň svůj 3. zápas v extraligové soutěži, tentokrát proti Bratislavě. Šuda měl ve váze do 60 kilogramů za soupeře šestinásobného mistra Slovenska a třetího z mistrovství Evropy Filipa Meszaroše. Broumovský boxer zápas vyhrál a pomohl třeboňskému týmu k výhře nad Bratislavou 10:6.

V neděli 14. května Jakub vyhrál další zápas proti Děčínu. I díky jeho výhře proti Romanovi Benešovi Třeboň ve svém předposledním zápase sezóny vyhrála 10:8. Poslední ligové kolo Jakub Šuda vynechal.

Celkem má Jakub odboxovány čtyři zápasy v extralize a z toho tři výhry, což je velice lichotivá bilance a Třeboň s ním počítá na další sezónu 2017-2018 jako s jedničkou ve váze do 60 kilogramů.

Ve dnech 14. - 23. října 2017 se v turecké v Antalii koná Mistrovství Evropy juniorů. Zatím však není jasné, jestli se Jakub Šuda do na šampionát nominuje. Výsledky však na to má!

 

 

 

 

Jakub Šuda

Sponzoři

HS Flamingo                                               Box Events                                               Lion Nutrition